Köp- och sälj aktier

Här får du information om hur du gör för att köpa eller sälja aktier i HVR eller Xzero. Du får också veta hur det fungerar med prissättning av aktien vid ett köp samt får ta del av kontaktuppgifter till aktieägare som vill sälja sina aktier.

Select company

HVR

Xzero

Share price development (SEK)

HVR Water Purification AB är ett onoterat bolag vilket betyder att det inte finns någon börs eller aktielista där aktierna handlas till fastställt pris. Priset görs helt och hållet upp mellan köpare och säljare. HVR har gjort ett antal nyemissioner genom åren och senaste nyemissionen genomfördes med ett pris på 60 kr per aktie som därmed kan ses som ett riktmärke för aktiekursen.

Who is responsible for the transaction?

HVR Water Purification AB deltar inte i transaktionen och har ingen information om aktiepriset eller till vilken aktiekurs andra affärer har genomförts. Eftersom vi inte har tillstånd hos finansinspektionen att agera mäklare eller börs får vi inte vara mellanhand i affären. Det betyder att säljaren inte har möjlighet att publicera pris och antal aktier säljaren vill överlåta på vår hemsida. Det är alltså ni som säljare och köpare som själva är ansvariga för att affären genomförs på ett bra sätt och att försäljningen sker till en aktiekurs som båda är nöjda med. Ta därför gärna hjälp av Din bank eller mäklare för att genomföra affären så smidigt som möjligt.

Aktiekursens utveckling (SEK)

Xzero AB är ett onoterat bolag vilket betyder att det inte finns någon börs eller aktielista där aktierna handlas till fastställt pris. Priset görs helt och hållet upp mellan köpare och säljare. Xzero har gjort ett antal nyemissioner genom åren och senaste nyemissionen genomfördes 8-25 november 2019 med ett pris på 65 kr per aktie som därmed kan ses som ett riktmärke för aktiekursen.

Vem är ansvarig för aktieförsäljningen?
HVR Water Purification AB deltar inte i transaktionen och har ingen information om aktiepriset eller till vilken aktiekurs andra affärer har genomförts. Eftersom vi inte har tillstånd hos finansinspektionen att agera mäklare eller börs får vi inte vara mellanhand i affären. Det betyder att säljaren inte har möjlighet att publicera pris och antal aktier säljaren vill överlåta på vår hemsida. Det är alltså ni som säljare och köpare som själva är ansvariga för att affären genomförs på ett bra sätt och att försäljningen sker till en aktiekurs som båda är nöjda med. Ta därför gärna hjälp av Din bank eller mäklare för att genomföra affären så smidigt som möjligt.

Share price development (SEK)

Xzero AB är ett onoterat bolag vilket betyder att det inte finns någon börs eller aktielista där aktierna handlas till fastställt pris. Priset görs helt och hållet upp mellan köpare och säljare. Xzero har gjort ett antal nyemissioner genom åren och senaste nyemissionen genomfördes 8-25 november 2019 med ett pris på 65 kr per aktie som därmed kan ses som ett riktmärke för aktiekursen.

Who is responsible for the transaction?

HVR Water Purification AB deltar inte i transaktionen och har ingen information om aktiepriset eller till vilken aktiekurs andra affärer har genomförts. Eftersom vi inte har tillstånd hos finansinspektionen att agera mäklare eller börs får vi inte vara mellanhand i affären. Det betyder att säljaren inte har möjlighet att publicera pris och antal aktier säljaren vill överlåta på vår hemsida. Det är alltså ni som säljare och köpare som själva är ansvariga för att affären genomförs på ett bra sätt och att försäljningen sker till en aktiekurs som båda är nöjda med. Ta därför gärna hjälp av Din bank eller mäklare för att genomföra affären så smidigt som möjligt.

I would like to…

Buy

Sell

Det första du gör är att ta kontakt med en säljare och gör upp om priset samt antal aktier som ska säljas. Säljaren skriver en avräkningsnota och köparen betalar för aktierna. Ta kontakt med din bank eller mäklare, de hjälper dig med överföring av aktierna från säljarens bank eller mäklare till köparens. Säljarens bank eller mäklare registrerar bytet av aktieägare hos Euroclear där företagets aktiebok ändras.

Sellers

Jonas Sterner jonas@sternermail.se
E-mail copied
LARS HELLERYD helleryd66@hotmail.com
E-mail copied
Anna-Britta Åkerlind anna-britta.akerlind@telia.com
E-mail copied
Rickard Eriksson rickard_eriksson82@hotmail.com
E-mail copied
Stig Eriksson 1stigeriksson@gmail.com
E-mail copied
Anna-Britt Segerholm dödsbo christina.segerholm@umu.se
E-mail copied
Lars Ljungstrom larsljungstrom@hotmail.com
E-mail copied
Kurt Leijon kjleijon@live.se
E-mail copied
Sven Viklund info@verabygg.se
E-mail copied
Stefan Lundberg stefan@breezeshipping.se
E-mail copied
Lars Sandwall sandwalllars564@gmail.com
E-mail copied
Bengt Tireland bengt.tireland@gmail.com
E-mail copied
sören hammarkärr fiham@boremail.com
E-mail copied
Rolf Modigh rolf.a.modigh@me.com
E-mail copied
Trossamfundet Svenska kyrkan eva-leva.h.andersson@svenskakyrkan.se
E-mail copied
Christina sunnervik christina.sunnervik@hotmail.com
E-mail copied
Stig Almqvist stig.almqvist35@gmail.com
E-mail copied
Johannes Söderman johannes@aardvark.se
E-mail copied
Mats Elof Tegner mats.snickare@gmail.com
E-mail copied
Pia Liberg pia.liberg@juridiskabyran.se
E-mail copied
Madeleine Eriksson madeleine.eriksson1@outlook.com
E-mail copied
Amnesty International ekonomi@amnesty.se
E-mail copied
Mikael Lööv eos_hoganas@hotmail.com
E-mail copied
Jonas Wahlman jonas.wahlman@gmail.com
E-mail copied
Göran Hovenäs jobo_401@hotmail.com
E-mail copied
Sofie Lennartsson sofielennartsson@gmail.com
E-mail copied
Lena Jönsson marietorp@tomelilla.nu
E-mail copied
Hans Carlsson hassec.55350@gmail.com
E-mail copied
Kjell-Åke Källebrink kjellake_9@hotmail.com
E-mail copied
Trossamfundet Svenska kyrkan eva-lena.h.andersson@svenskakyrkan.se
E-mail copied
Stefan Nielsen stefan.nielsen1@gmail.com
E-mail copied
Carl carl@klingberg.se
E-mail copied
Jonas Dahl sanoj70@gmail.com
E-mail copied
Agneta Forsgren aforsgren4040@gmail.com
E-mail copied
Britt Holgert britt.holgert@hotmail.se
E-mail copied
Lars-Erik Eriksson larsa.eriksson@tele2.se
E-mail copied
Göte Pettersson gote36@gmail.com
E-mail copied
Inger Forss lg.forss@bredband.net
E-mail copied
Per Olof Larsson lop.2@telia.com
E-mail copied
Jan Carlsson janne@svetsservice.eu
E-mail copied

Det första Du gör är att skriva in Dina kontaktuppgifter, namn och mejladress, i formuläret nedan. När en köpare hör av sig gör ni upp om priset samt antal aktier som ska överlåtas. Säljaren skickar en avräkningsnota till köparen. När köparen har betalt för aktierna tar säljaren kontakt med sin bank eller mäklare, som genomför överföringen av aktierna från säljaren till köparen. Säljarens bank eller mäklare registrerar bytet av aktieägare hos Euroclear där företagets aktiebok ändras.

När Du som säljare väljer att skriva in Dina uppgifter i nedan formulär ger Du Ditt godkännande att publicera Ditt namn och Din mejladress på Xzeros anslagstavla för aktieförsäljning.

Om Du inte har fått Dina aktier sålda inom fjorton dagar måste Du förnya Ditt säljerbjudande.

Det första du gör är att ta kontakt med en säljare och gör upp om priset samt antal aktier som ska säljas. Säljaren skriver en avräkningsnota och köparen betalar för aktierna. Ta kontakt med din bank eller mäklare, de hjälper dig med överföring av aktierna från säljarens bank eller mäklare till köparens. Säljarens bank eller mäklare registrerar bytet av aktieägare hos Euroclear där företagets aktiebok ändras.

Sellers

Leif Zygelman leif.zygelman@hotmal.com
E-mail copied
Olle Johannesson ollej76@outlook.com
E-mail copied
Jan Pettersson jp21056@gmail.com
E-mail copied
Edvard Nordén edvardnorden@gmail.com
E-mail copied
Bo trudevall botrudevall@telia.com
E-mail copied
Jess Rasmussen Jera@telia.com
E-mail copied
Stiftelsen familjen NilsWinbergs fond arne.edh@winberg.foundation
E-mail copied
Richard Haga richard.haga@telia.com
E-mail copied
Björn Lundholm iprel@iprel.se
E-mail copied
KLas-Göran Söderbom svvsab@hotmail.com
E-mail copied
Jan Lord delfs.lord@telia.com
E-mail copied
jan henriksson janhenriksson123@bredband.net
E-mail copied
marianne bonell marianne.bonell@gmail.com
E-mail copied
Claes Palm palm.claes@telia.com
E-mail copied
Mats Börjesson mats.b46@gmail.com
E-mail copied
sven robert ek ekeboek@gmail.com
E-mail copied
Elof Wendt elof.wendt@gmail.com
E-mail copied
Regina Lindberg regina.m.lindberg@gmail.com
E-mail copied
Lennart Jonsson lennart@umearedovisningsbyra.se
E-mail copied
Mirja Wallin oivainef@hotmail.com
E-mail copied
Kenneth Lycksell kennethlycksell@gmail.com
E-mail copied
Erik Jonsson kuolfull@gmail.com
E-mail copied
LG Johansson lg@dragarbrunnsbouppteckning.se
E-mail copied
Sigge Skålberg sigge.skalberg@telia.com
E-mail copied
Hans-Lennart Nilsson info@hlwconsulting.se
E-mail copied
Hans Erik Rundqvist hrundqvist@telia.com
E-mail copied
Tomas Wahlberg tomie_wahlberg@hotmail.com
E-mail copied
Nils-Olof Larsson no.sjoberg@telia.com
E-mail copied
Helena Gulliksson helena.gullik@gmail.com
E-mail copied
Ulla Weibull ullaweibull@hotmail.com
E-mail copied
Sylvia Dahlgren sylvia.dahlgren41@gmail.com
E-mail copied
Per Olof Larsson lop.2@telia.com
E-mail copied
Nils-Erik Varfeldt m.ne.varfeldt@gmail.com
E-mail copied
Leif Zygelman leif.zygelman@hotmail.com
E-mail copied

Det första Du gör är att skriva in Dina kontaktuppgifter, namn och mejladress, i formuläret nedan. När en köpare hör av sig gör ni upp om priset samt antal aktier som ska överlåtas. Säljaren skickar en avräkningsnota till köparen. När köparen har betalt för aktierna tar säljaren kontakt med sin bank eller mäklare, som genomför överföringen av aktierna från säljaren till köparen. Säljarens bank eller mäklare registrerar bytet av aktieägare hos Euroclear där företagets aktiebok ändras.